историческа справка
»
»
историческа справка
Градът е основан преди повече от 3200 години....
Населен от траките в края на бронзовата епоха, те го нарекли Мелсамбрия, което означавало „град на Мелсас” – вероятно името на основателя на селището.
След тях дорийците (древногръцко племе) пристигат в селището в края на VI в. пр. Хр. Под тяхно владение селището се разраства, изгражда се крепостна стена, появяват се жилищни квартали. В началото на І в. н.е. градът става част от Римската империя. Тогава започват да го наричат Месемврия. Градът продължава да е важен икономически и културен център. След като Римската империя мести столицата си в Константинопол и християнството става официална религия, в Месемврия усилено започват да се строят християнски храмове. Градът става част от Първата българска държава през 812 г., когато българският владетел хан Крум го превзема. Славяните, които се заселват тук, започват да наричат града Несебър. Градът има важна роля по време на управлението на цар Калоян (1197-1207), Иван Асен II (1218 - 1241), Константин Тих (1257-1277).
Голям разцвет градът преживява при управлението на цар Иван Александър (1331 - 1371) - строят се много нови църкви, развива се културната и духовна дейност.
Несебър пада под османско владичество през 1453 г.
Днес старата и новата част на града са разделени от тесен провлак. Старият град е разположен на малък полуостров. Заради изключителното си културно и историческо богатство Несебър е обявен за музеен, туристически и курортен комплекс от международно значение с постановление № 243 на Министерския съвет от 18.07.1956 г. През 1983 г. ЮНЕСКО вписва Стария Несебър в Списъка на паметниците на Световното културно наследство.
Повече за историята и развитието на селището туристите могат да научат в Археологическия музей, който се намира в началото на полуострова. Там са изложени находки, открити при археологически разкопки. Следите от минали исторически епохи са навсякъде. На територията на Стария град личи част от крепостната стена, която е обявена за архитектурно-строителен паметник на културата с национално значение в брой 41 на Държавен вестник от 1964 г. Има запазени голям брой църкви, като две от тях – „Свети Спас” и „Свети Стефан”, са превърнати в музейни обекти.
Голяма част от къщите в старата част са от епохата на Възраждането (XVIII-XIX в.). Интересна е архитектурата на къщата на Москояни, в която е разположена експозицията на Етнографския музей на града. В музея може да научите много за бита и културата на жителите на Несебър, показани са много предмети от бита и традиционни носии.